Noční vidění, dalekohledy

NOČNÍ VIDĚNÍ A POZOROVACÍ DALEKOHLEDY - TERMINOLOGIE

NOČNÍ VIDĚNÍ - TERMINOLOGIE


Společnost American Technologies Network vyrábí a distribuuje nejširší sortiment přístrojů pro noční vidění na světě. S nabídkou více než 150i modelů, od technologie nočního vidění, přes denní/noční dalekohledy, po nejmodernější denní puškohledy, s ATN uvidíte ve dne i v noci. Jste-li profesionál či nováček, u nás najdete to nejlepší, ať už hledáte monokuláry pro noční vidění, brýle pro noční vidění, dalekohledy pro noční vidění, puškohledy pro noční vidění či nejmodernější systémy denního/nočního vidění.

Popisy a specifikace veškerých zařízení pro noční vidění obsahují mnoho termínů, specifických pro obor nočního vidění. Zde vám vysvětlíme ty nejčastěji používané:

Zvětšení

jednoduše míra, do jaké je předmět zvětšen. Například s dalekohledem 7x35 se objekt zdá být sedmkrát blíže než bez pomoci dalekohledu. Číslo za symbolem “x“ označuje průměr v milimetrech (přední) čočky objektivu. Dalekohled 10x50 má tedy 10i násobné zvětšení a 50i milimetrovou čočku objektivu.

Zorné pole (anglická zkratka FOV)

zorné pole je šířka pozorované oblasti, kterou vidíte ze vzdálenosti tisíce yardů (914 metrů). Měří se nejčastěji ve stupních, méně často pak ve stopách.

Ochrana proti světelným zábleskům nebo přesvícení

elektronický obvod, který sníží nebo vypne napájení přístroje pro noční vidění, je-li toto vystaveno rychlé změně intenzity osvětlení (například reflektory auta). Tohle opatření chrání zesilovač optického odrazu a prodlužuje jeho životnost. Přístroj se během jedné až dvou minut vrátí na normál.

Zaostření okuláru

se používá k přizpůsobení přístroje pro noční vidění specifikům vašeho zraku.

Zesilovač jasu, zobrazovací trubice

aktivní součástka systému nočního vidění, která zesiluje světlo a umožňuje tak zobrazení použitelného obrazu.

Infračervená přísvitová lampa/iluminátor (anglická zkratka IR)

poskytuje zdroj světla, pouhému oku však neviditelný, který systém zesiluje a získává tak zlepšený obraz za velmi špatných světelných podmínek, jako třeba v jeskyních, kde nedostatek zbytkového světla znemožňuje zesílení.

Čočka objektivu

sbírá veškeré dostupné světlo a soustředí ho na zesilovač jasu. Rovněž poskytuje zvětšení obrazu.

Fosforové zobrazovací zařízení

zelená fosforová obrazovka, umístěná na konci zobrazovací trubice, která poskytuje viditelný obraz nočního vidění. Lidské oko je nejcitlivější na zelené kontrasty.

Fotokatoda

mění světlo (tok fotonů) na elektrony (tok elektronů), které se pak zesilují v zesilovači jasu. Čočka objektivu soustředí dostupné světlo na fotoelektrický povrch fotokatody, který se nabudí a propustí elektrony do trubice.

Rozlišení

míra schopnosti převádět a zobrazovat detailní obraz. Rozlišení zesilovače jasu je neměnné a vyjadřuje se jako maximální počet počtu rozlišitelných párů linek na milimetr (LP/MM), které lze rozeznat, zaměříme-li na fotokatodu černo-bíle proužkovanou šablonu .

Výstupní pupila

výstupní pupila označuje velikost paprsku světla přenášeného do oka. Čím více světla, tím lepší kontrast. Výstupní pupilu uvidíte, dáte-li si okulár dalekohledu přibližně 12 palců od oka – je to kruh jasného světla v centru okuláru. Výstupní pupila se vyjadřuje v milimetrech a obvykle se počítá dělením síly do průměru čočky objektivu . Dalekohled s objektivem 7x35 má výstupní pupilu 5mm(35 Õ 7).

Hranolové systémy

v binokulárech je pravý a levý tubus spojen můstkem. Nejběžněji používané hranolové systémy jsou s porro hranoly nebo se střechovými hranoly. Binokuláry s porro hranolem se vyznačují posunutými osami čočky objektivu a okuláru. V systému se střechovými hranoly jsou čočky umístěny v řadě za sebou, což umožňuje vyrobit lehčí a menší binokuláry

Ochranné vrstvy

povrch světelné optiky je pokryt vrstvou fluoridu hořečnatého, který odrazem snižuje světelnou ztrátu a prudké světlo. Optika většiny dalekohledů je vybavena mnoha ochrannými vrstvami, které dále zlepšují kvalitu obrazu a snižují únavu očí. Některé dalekohledy mají speciální vysoce kontrastní jantarové vrstvy, které dále zvyšují kvalitu obrazu.

Vodotěsnost

schopnost dalekohledu zůstat zcela suchý vevnitř, je-li zvnějšku vystaven vlhkosti nebo zcela ponořen do vody. Dalekohledy se neprodyšně uzavírají pomocí O-kroužků, což jsou kruhové těsnící prvky s vysokou přesností, a plní se 100% suchým dusíkem, který odolá všem formám vlhkosti.

Rozptýlené světlo

jestliže se světlo, které vstupuje do dalekohledu, odráží od vnitřních povrchů, toto odražené světlo nakonec zůstává uvnitř dalekohledu ve formě rozptýleného světla. Tohle nezaostřené světlo obvykle snižuje obrazovou kvalitu pozorovaného obrazu.

Rozsah zaostření

všechny dalekohledy lze zaměřit na nekonečno. Zásadním bodem odlišování mezi modely dalekohledů je tedy minimální rozsah zaostření. Ornitologové obvykle preferují modely s kratším rozsahem zaměření, přibližně 15 stop (4,5 m), ale přijatelný je i rozsah 20 – 25 stop (6,0-7,6 m).

Výkon za šera (koeficient stmívání)

dle jistého vzorce lze přibližně vypočítat výkon přístroje při zhoršených světelných podmínkách. Nicméně je třeba si uvědomit, že se jedná o matematické vzorky, které nezohledňují některé nejzákladnější prvky optiky, jako je kvalita skla, počet čoček, přesnost výroby a ochranné vrstvy.

 

 

POZOROVACÍ DALEKOHLEDY - TERMINOLOGIE


Pozorovací dalekohled, který si vyberete, má zásadní vliv na to, jak s ním budete za určitých podmínek spokojeni. Například osoba, která plánuje používat dalekohled na střelnici, kam dojede autem, si většinou může na stanovišti pohodlně rozložit pomůcky včetně objemného dalekohledu s porro hranoly. Střelec na cíl může bez problému používat pozorovací dalekohled s 80mm objektivem s porro hranoly na stativu a nemusí si dělat starosti s velikostí či váhou, protože to má z auta pár kroků. Naopak člověk, který se chystá lovit soby, velmi pravděpodobně důkladně zváží hmotnost a objem dalekohledu, aby se mu vešel do batohu. Dalekohledy se střechovými hranoly jsou menší, lehčí a skladnější, a proto se snáze balí a přenáší na dlouhé vzdálenosti. I když jsou některé dalekohledy s porro hranoly celkem kompaktní a skladné a jiné zase nabízejí větší rozlišení a zorné pole, nemusí se do terénu úplně hodit. Další faktor, který by měl lovec zvážit, je povrchová úprava s pogumováním, která ochání dalekohled před poškozením. Pokud chcete být venku i ve sněhu či dešti, pořiďte si vodotěsný dalekohled, a nemusíte se obávat, že se zničí. Tento seznam není vyčerpávajícím soupisem faktorů, na které byste měli při výběru dalekohledů brát zřetel, nicméně doufáme, že vám objasní alespoň některé.

Zvětšení

zvětšení dalekohledu umožňuje uživateli pozorovat předměty z dálky, ale vidět je tak, jako by byly blízko. Síla zvětšení je dána kombinací optického systému dalekohledu a okuláru.

Průměr objektivu (přední čočky)

čočka objektivu dalekohledu sbírá světlo, které do dalekohledu vstupuje. Čočka o průměru 60mm posbírá více světla než čočka o průměru 50mm. Přijímá-li oko více světla, uvidíte jasnější a čistější obraz. Rozlišení (schopnost vidět detaily) je další z funkcí průměru objektivu přední čočky.

Doporučená vzdálenost okuláru od oka

doporučná vzdálenost okuláru od oka je vzdálenost mezi okulárem dalekohledu a okem, při které vidíte celé zorné pole. Lovci a střelci, kteří nenosí brýle, užívají dalekohledy a okuláry bez potíží. Lidem s brýlemi záleží na okuláru více. Pokud se člověk s brýlemi dívá skrz okulár standardního dalekohledu, může se stát, že se brýlemi dotkne okuláru. Potřeba používat okulár je individuální a liší se případ od případu. Někteří lidé, co nosí brýle, raději používají dalekohledy bez brýlí.

Povlaky povrchu čočky

povlaky povrchu čočky jsou důležité, protože zvyšují průchod světla, které se hromadí v objektivové části dalekohledu, do okulárové části a do oka. Množství povlaků povrchu čočky přispívá k lepšímu a kontrastnějšímu obrazu.

Nacházíte se : Úvod » Vše o nákupu » Terminologie nočního vidění